Aktywny pośrednik ma prawo do odliczenia podatku
Dla oceny, czy spółka może odliczyć VAT z faktur dotyczących transakcji zrealizowanych przy użyciu kart paliwowych, istotne jest, czy emitent ma realny wpływ na elementy kształtujące obrót.
Tak wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 20 lipca 2020 r. (0111-KDIB3-1.4012.308.2020. 2.KO).
Spółka (podatnik VAT) udostępnia swoim pracownikom samochody służbowe. Spółka zamierza nabywać karty paliwowe od emitenta, który będzie pobierał miesięczne opłaty za ich użytkowanie. Używając kart paliwowych spółka będzie nabywała m.in. paliwo i oleje napędowe, a także będzie pokrywać opłaty drogowe i koszty korzystania z autostrad. Towary i usługi, za które można płacić kartami, będą nabywane przez emitenta kart od koncernów paliwowych. Używanie kart ograniczone będzie limitem odnawialnym. Faktury dokumentujące nabycia będą wystawiane przez emitenta.
Spółka zwróciła się o potwierdzenie, czy w opisanej sytuacji będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego. Jak wskazała spółka, udział emitenta w transakcji jest konieczny, gdyż stacja paliw nie jest uprawniona do zrealizowania sprzedaży bez okazania ważnej karty. Ponadto, cena płacona przez posiadacza karty może różnić się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta